O autoru

Gordan Brkić je novinar iz Beograda. Glavni je i odgovorni urednik Executive Newsletter, dnevne elektronske novine na engleskom jeziku sa poslovnim vestima iz Srbije. 

Prethodno je bio urednik sajta www.danas.rs, pomoćnik glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Danas, izršni urednik magazina Internet ogledalo, urednih posebnih prloga u dnevnom listu Dnevnik, urednik-saradnik i autor u magazinima Reporter, Ekonomist, Bankar, 

Pošto je završio novinarstvo na Fakultetu političkih nauka, karijeru je počeo 1996. u dnevnom listu Blic kao novinar-reporter sa tadašnjih velikih studentskih i građanskih demonstracija zbog poništavanja rezultata na lokalnim izborima u Srbiji. Sledeće, 1997. prelazi u novoosnovani dnevni list Danas, od kraja 1999. do kraja 2000. radi u dopisništvu tog lista u Novom Sadu.

Od 2001. je urednik posebnih priloga u dnevnom listu Dnevnik iz Novog Sada, gde je bio zaposlen do 2009. U tom periodu kao spoljni saradnik piše i uređuje rubrike u magazinima Reporter, Ekonomist i Bankar. Godina 2007. i 2008. bio je izvršni urednik u magazinu Internet ogledalo.

Od 2009. do 2013. je pomoćnik glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Danas iz Beograda, a zatim postaje urednik portala www.danas.rs Na ovim dužnostima sprovodi projekte vezane za razvoj i konvergenciju medijskih platformi, unapređenje poslovanja i rada. Istovremeno, aktivno piše tekstove i uređuje sadržaje. Od maja 2009. do maja 2013. autor je i urednik naslovnih strana dnevnog lista Danas.

Tokom karijere usavršavao se u oblastima menadžmenta u medijima, kao i u domenu novih medijskih trendova kao što su data journalism, vizuelizacija informacija, kolaborativno novinarstvo na prestižnim institucijama (European institute for journalism, Deutsche Welle Akademie). Boravio je na više studijskih putovanja gde je produbljivao stručna znanja (SAD, Holandija, Belgija, Nemačka)

Dve godine vodi zajednički projekat agencije McCann Beograd i lista Danas "Marketing&advertajzing" (M&A), kao autor i urednik dodatka na četiri strane koji izlazi jednom mesečno. Takođe, ispred lista Danas vodi i saradnju sa Francuskim institutom u Beogradu čiji krajnji rezultat su tematski dodaci ("Novi pogled: Gradovi budućnosti", "Razmišljanja o ratu"). Vodio je projekat sa Balkanskim fondom za Balkan o pomirenju u regionu "Proces".

U Danasu je realizovao više samostalnih projekata - tematskih dodataka, posvećenih raznim temama (100. godina srpske avijacije, 70 godina od smrti Nikole Tesle, 70. godina od Staljingradske bitke, Susret Kenedi-Tito: Poslednja večera u Beloj kući, Almanah edukativnih postera povodom Svetog Save - Školske slave...)

Gordan Brkić se usresredio na oblast vizuelizacije informacija, što je produbljivanje teorijskih i praktičnih znanja iz ovog specifičnog područja, započetog tokom poslediplomskih studija komunikologije na Fakultetu političkih nauka. Autor je više infografika koje su objavljene u listovima Dnevnik, Danas, magazinima Ekonomist i Bankar, kao i za domaće i strane naručioce - agencije, kompanije, organizatore kampanja.

Samostalno realizuje projekte u printanim medijima po principu "od ideje do štamparije" kao urednik, autor tekstova, fotografija, ilustracija i infografika. Poseduje praktična znanja iz aplikacija za dizajn i pripremu za štampu (Adobe CS - PhotoShop, Illustrator, InDesign, kao i QuarkXPress), vlada naprednim tehnikama pretraživanja interneta, data cleaninga, data scrapinga.

Sprovodi projekte iz oblasti data journalisma što obuhvata istražvanje, prikupljanje, filtriranje i čišćenje podataka, organizovanje online anketa u cilju prikupljanja stavova građana vezanih za teme koje su obrađivane, prilagođavanje prikupljene građe layoutu za objavljivanje (print, web). Godine 1999. u Novom Sadu je pokrenuo "Novosadske elektronske novine", što je jedan od prvih primera e-biltena koji je svakodnevno te i sledeće godine isporučivan na elektronske adrese nekoliko hiljada prijavljenih.

Bio je gostujući predavač studentima novinarstva u Beogradu i Novom Sadu. Vodio je stručnu praksu za polaznike Novosadske novinarske škole u Novom Sadu. Učestvovao je na više tribina, okruglih stolova, prezentacija, kao govornik, panelista i moderator. Na stručnim skupovima iz oblasti menadžmenta u medijima, data journalisma, vizuelizacije informacija držao je prezentacije o ovim temama.

Tokom osnovnih studija uzeo je učešće u različitim aktivnostima, bio je aktivista Antiratne kampanja, Asocijacije studenata Evrope - AEGEE-a (Association des États Généraux des Étudiants de l'Europe)  gde je, između ostalog bio i glavni organizator BIG Exchange, događaja koji je na prelazi između 1998. i 1999. u Beogradu okupio pedesetak stranih studenata. Uređivao je "Platon", glasilo studenata FPN 1996, kao i studentski magazin "BU" studenata Beogradskog univerziteta 1997.